به گزارش برنا؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر بهداشت در پایان جلسه قرارگاه مقابله با بیماری کرونا که عصر امروز برگزار شد، گفت: همه مردم باید مراقب خودشان باشئد و در رعایت پروتکل‌ها همکاری کنند. گزارشی که امروز در جلسه داده شده در خصوص رعایت پروتکل‌ها و انضباط اجتماعی نشان دهنده این است که در حالی که میزان رعایت پروتکل‌ها در هفته‌های گذشته به ۴۶ درصد رسیده بود در این هفته به ۷۵ درصد رسیده است که نشان از همکاری مردم دارد و ما امیدواریم این مسئله را با همکاری مردم پیش ببریم.

وی درباره اعمال محدودیت‌ها در برخی مشاغل از ساعت ۱۸ گفت: در شهرهایی که باید اعمال محدودیت بیشتری صورت گیرد از فردا این طرح آغاز می‌شود و بجز مشاغل گروه یک فعالیت دیگر مشاغل از ساعت ۱۸ ممنوع در این شهرها می‌شود.

وزیر کشور همچنین در خصوص پیشنهاد محدودیت تردد خودروهای شخصی بعد از ساعت ۲۱ گفت: این موضوع نیز در جلسه امروز مطرح شده است. باید ابعاد قضیه به طور کامل دیده شود، در این جلسه این موضوع بررسی و محاسن، معایب، هزینه‌ها و منافع آن دیده شد و به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شده و هر تصمیمی که ستاد بگیرد همان تصمیم اجرا می‌شود.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه دستگاه‌های انتظامی و نظامی مانند دیگر دستگاه‌ها همکاری لازم را با ستاد ملی مقابله با کرونا دارند، تصریح کرد: امیدواریم با مشارکت مردم، همکاری همه دستگاه‌ها و لطف خدا بر این امر غلبه کنیم. برای همه ما سخت است که این میزان آمار فوتی و بستری را داشته باشیم و باید تمام تجربیات جهانی و ملی را پای کار بیاوریم تا این میزان آمار را کاهش دهیم. در همین جا نیز از همه دوستانی که در وزارت بهداشت تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به آغاز طرح غربالگری عمومی از فردا گفت: موضوع غربالگری عمومی که ظرف دو هفته گذشته به کمک وزارت بهداشت و بسیج تصمیم گیری های لازم برای آن انجام شده بود از فردا اجرایی خواهد شد و در این طرح محلات تقسیم بندی شده اند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: دستگاه هایی همچون بسیج، شهرداری ها، هلال احمر، مساجد، فرمانداری ها و مردم محلات در موضوع غربالگری عمومی مشارکت خواهند داشت و این طرح از فردا در اولین استان یعنی کرمانشاه اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: مقرر شده با اجرای این غربالگری میزان مبتلایان کاهش پیدا کند و همچنین میزان ورودی بیمارستان ها را کاهش دهیم. بی تردید تحقق این دو هدف مهم مستلزم اجرای غربالگری عمومی است. می توانیم این موضوع را در زمانبندی که وزارت بهداشت تعیین کرده انجام دهیم و امیدواریم همه مردم در آن همکاری داشته باشند. ضمن آنکه از همکاری های شهروندان تا به امروز نیز قدردانی می کنیم.