انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار

یادنگار

ساخت دستگاه تفکیک کاغذ از کارتن در کشور

به گزارش انجمن تولید کنندگان نوشت افزار کشور به نقل از ایسنا، دکتر آرش رضایی، محقق دانشگاه تربیت مدرس در تعریف پیامدهای عدم تفکیک کاغذهای مستعمل برای محیط زیست و اقتصاد اظهار کرد: عدم امکان تفکیک کاغذهای مستعمل بویژه کاغذ از کارتن دارای دو عواقب بزرگ برای محیط زیست و اقتصاد کشور هست؛ اول اینکه تولیدکننده پسماند انگیزه ای برای تفکیک کاغذ مستعمل از سایر پسماندهای خشک ندارد که این امر منتج به اختلاط انواع پسماندهای خشک با یکدیگر، افزایش رطوبت کاغذ و آلودگی آن به مواد غذایی خواهد گردید که این مسئله به عدم پذیرش کاغذ در پروسه بازیافت یا تولید فرآورده ها بی کیفیت منتج می گردد. دوم این که به وسیله عدم امکان تفکیک اصولی (در مبداء) صنعت های کاغذسازی کشور هرگز در پی بهره گیری از تکنولوژی جوهرزدایی نبوده اند که این امر منتج به تداوم واردات کاغذ گرافیک (کاغذکپی/پرینت، کاغذ روزنامه و …) ) و تحمیل هزینه به کشورشده هست.

وی اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته علاوه بر تشویق همراه با اجبار شهروندان به همکاری در طرح تفکیک کاغذ از سایر پسماندها و برنامه ریزی صحیح برای تألیف با نظم این چنین پسماندها، سرمایه گذاری هدفمندی نیز بر روی تکنولوژی های جداسازی (Sorting) و تفکیک هرچه خوب تر انواع کاغذ از یکدیگرجهت تامین احتیاج صنعت های کاغذ و کارتن سازی صورت پذیرفته هست.

رضایی دنبال کرد: یکی از دستگاه های بسیار رایج و کاربردی در مقوله تفکیک کاغذ، سرند دیسک اسکرین هست که با طراحی و ساخت آن در مقیاس نیمه صنعتی، امکان تفکیک موثر کاغذ باطله در کشور مهیا و بدین سان امکان بازیابی کاغذهای ویژه جوهرزدایی از سایرکاغذهای باطله فراهم گردید.

محقق دانشگاه تربیت مدرس در اشاره به مزیت های این دستگاه گفت: تکنولوژی فوق به وسیله جلوگیری از اتلاف کاغذ باطله به عنوان ماده خام ثانویه، کمک به کاهش واردات کاغذ و خمیرکاغذ به کشور، تفکیک خوب تر و بنابراین تولید محصول باکیفیت تر و سر انجام کمک به بومی سازی صنعت تفکیک مکانیکی کاغذهای باطله، دارای توجیه اقتصادی هست. کاربرد این دستگاه در صنعت های فعال در راستای تفکیک و بازیافت کاغذ، کارخانجات کاغذ و کارتن سازی و دانشگاه ها، سازمان ها و شرکت های تحقیقاتی کشور هست.

دستگاه “سرند دیسک اسکرین تفکیک کاغذهای باطله (کاغذ از کارتن)” دستگاه “سرند دیسک اسکرین تفکیک کاغذهای باطله (کاغذ از کارتن)” در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در غرفه دانشگاه تربیت مدرس پرده برداری گردید.

انتهای پیام

به این مطلب امتیاز دهید:

آخرین اخبار

افتتاحیه نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانپنکس 1403 | گزارش تصویری

نهمین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی نوشت‌افزار و تجهیزات اداری و مهندسی کشور ایرانپنکس۱۴۰۳ و سومین نمایشگاه تخصصی اسباب‌بازی و صنایع وابسته‌ی ایرانتویکس ۱۴۰۳، با حمایت انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور، در محل دائمی مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب تهران در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه:
اشتراک گذاری در:
برچسب ها: