انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار

یادنگار

کمبود ارز و نبود نقدینگی، مهمترین مشکلات صنعت نوشت افزار

کمبود ارز و نبود نقدینگی، مهمترین مشکلات صنعت نوشت افزار

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور گفت: تامین نشدن به موقع ارز مورد نیاز و کمبود نقدینگی مهمترین مشکلات فعالان صنعت نوشت‌افزار است.

«محمودرضا صنعتکار» امروز (چهارشنبه) در جریان بازدید معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از ششمین نمایشگاه نوشت افزار و تجهیزات مهندسی در جمع خبرنگاران، افزود: ظرفیت تولید مداد کشور پنج میلیون و ۷۰۰ هزار قراص در سال است که معادل ۸۲۰ میلیون عدد است، اما نیاز سالانه کشور ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار قراص معادل ۳۲۰ میلیون عدد مداد است.
وی ادامه داد: ۶ واحد تولید کننده مداد در کشور فعالیت می‌کنند که قادر به تأمین همه نیازهای کشور هستند، به همین دلیل از خرداد ماه پارسال واردات این کالا ممنوع شد.
صنعتکار ادامه داد: عمده فعالیت تولیدکنندگان مداد تأمین بازار داخلی است، زیرا برای تولید این محصول باید چوب و مغز مداد از خارج وارد شود.
وی اضافه کرد: شرایط اکولوژیکی کشورمان به گونه‌ای است که باید چوب مداد را از خارج وارد کنیم، همچنین مغز مداد مشکی از خارج وارد می‌شود اما مغز سایر رنگ‌ها داخلی است.
این مقام صنفی اظهار داشت: اکنون محدودیت‌های ثبت سفارشات مواد اولیه و همچنین حمل و نقل بین المللی به یکی از مهمترین معضلات وارد کنندگان مواد اولیه این صنعت تبدیل شده است.
وی گفت: تهیه و تأمین ارز مورد نیاز فعالان این بخش نیز از سوی بانک مرکزی با مشکلاتی مواجه است، به طوری که برای واردات از چین نیازمند یوان هستیم اما با فرا رسیدن نوبت مان می‌بینیم که ارز دیگری تحویل فعالان این صنعت می‌شود که در نتیجه هزینه‌های تبدیل ارز را به دنبال دارد.
به گفته این مقام صنفی، چوب و مغز مداد هرچند پارسال ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کردند، اما از ابتدای امسال ارز آنها نیمایی شده است.
وی بیان داشت: در زمینه دفترچه مشق به عنوان دومین لوازم‌التحریر پرمصرف کشور ۱۲۶ واحد مجوز صنعتی دارند و سالیانه ۱۶۶ هزار تن تولید می‌کنند، در حالی که مصرف کشور در این زمینه ۴۰ هزار تن در سال است.
صنعتکار یادآور شد: با وجود مسائل ارزی و مشکلات تحریم‌ها، قیمت مواد اولیه تقریباً سه برابر شده اما قیمت فروش محصولات نهایی حداکثر یک و نیم برابر شده است و در نتیجه بسیاری از واحدهای تولیدی با حاشیه سود پایین تولید کرده یا در شرایط سر به سر درآمدها و هزینه‌ها فعالیت می‌کنند.
وی گفت: کاهش قدرت خرید مردم و کشش پذیری قیمتی پایین محصولات نهایی، از جمله مشکلاتی است که تولیدکنندگان و فعالان این صنعت را می‌آزارد و در مجموع به زیان این صنعت شده است.
دبیر انجمن صنفی- کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور گفت: بسیاری از واحدها از آنجایی که پیش از تحریم‌ها مواد اولیه مورد نیازشان را تهیه و انبار کرده بودند اکنون با مشکل چندانی مواجه نیستند، اما وقتی موجودی انبارها تمام شود و خرید شرکت‌ها به روز انجام شود قطعاً با افزایش چند برابری قیمت‌ها مواجه خواهیم شد.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از افزایش قیمت مواد اولیه مربوط به آن دسته از موادی است که تهیه و تولیدشان در اختیار دولت است که از آن جمله محصولات پتروشیمی قابل اشاره است.
صنعتکار بیان داشت: پارسال در برخی مقاطع مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از سوی پتروشیمی‌ها در بورس وارد شد، اما عده‌ای دلال با خرید هر آنچه در بورس عرضه شده بود و پس از آن فروش به قیمت‌های دلخواه به تولیدکنندگان، افزایش قیمت‌ها را رقم زدند.
وی اظهار داشت: امروز قیمت ارز نیمایی به حدود قیمت ارز در بازار آزاد رسیده است که در نهایت افزایش بیشتر قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، ۱۰۷ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حاضر شده‌اند که شامل ۳۰ شرکت خارجی از کشورهای چین، آلمان و ژاپن می‌شود.
۷۰ تولید کننده و وارد کننده در قالب ۳۰۰ برند داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند.
این نمایشگاه تخصصی چهار روزه که روز گذشته (سه شنبه) افتتاح شد همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب برقرار است، جمعه به کار خود پایان می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید:

آخرین اخبار

نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران اکسپو 2024 | گزارش تصویری

ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران 1403 | ایران اکسپو 2024، به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد تجاری در راستای نمایش توانمندی‌های صادراتی با بازارهای بین‌المللی، با حضور جمعی از فعالان اقتصادی در نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است. علاقه مندان می‌توانند از تاریخ 8 لغایت 12 اردیبهشت ماه 1403 (برابر با 27 آوریل لغایت 1 می 2024) در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی تهران حضور یافته و از نمایشگاه دیدن کنند. 

ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران 1403 | ایران اکسپو 2024

ششمین نمایشگاه توانمندیهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران موسوم به IRAN EXPO 2024 به عنوان بزرگ‌ترین رویداد صادراتی کشور از تاریخ 8 تا12 اردیبهشت‌ماه 1403 در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود که برآوردها حاکی از بازدید بیش از 2500 تاجر و بازرگان از 119 کشور جهان از این نمایشگاه است.

لینک کوتاه:
اشتراک گذاری در:
برچسب ها: