انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار

یادنگار

بازیافت هر تن کاغذ از استفاده ۲۷متر مکعب آب جلوگیری می نماید

به گزارش انجمن تولید کنندگان نوشت افزار کشور به نقل از ایسنا، هنگامی که گفت وگو از تفکیک از مبدأ پسماندها می گردد جداسازی پسماندهای خشک و تر به ذهن می رسد. از آنجایی که پیشگیری خوب تر از معالجه است در حوزه مدیریت پسماند باید کوشش کرد تا حد امکان پسماند کمتری تولید گردد. با این اقدام در فاز بعدی انرژی کمتری برای تفکیک و دفع پسماندها صرف می گردد. حقیقت این هست که این روزها تولید پسماند مبدل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره شده هست و  تنها کار مفیدی که میتوان در این باره انجام داد تولید پسماند کمتر و تفکیک از مبدأ هست.

در ادامه فاطمه اکبرپور – کارشناس پسماند اداره محیط زیست- در اظهار کرد و گو با ایسنا در مورد لزوم تفکیک از مبدا پسماندها به نکات زیر اشاره نمود:

**بازیافت آلمینیوم در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و برداشت از معادن بوکسیت با ۹۴درصد صرفه جویی انرژی همراه هست.

**چرخه بازیافت شیشه در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و بدون احتیاج به مواد اولیه خام با ۲۶درصد صرفه جویی انرژی همراه هست.

**در چرخه بازیافت لاستیک نیز به همین ترتیب هست و در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، مسموم شدن خاک و استفاده فرآورده ها پتروشیمی با ۴۴درصد صرفه جویی انرژی همراه هست.

**چرخه بازیافت کاغذ در قیاس با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، قطع درختان و سرازیر شدن میلیون ها لیتر پساب صنعتی به طبیعت با ۲۸درصد صرفه جویی انرژی همراه هست.

**بازیافت هر تن کاغذ از قطع ۱۷ درخت، استفاده ۱۴۵۰ لیتر نفت، ۷ هزار کیلوژول انرژی، ۲۷متر مکعب آب و اشغال دو متر مکعب زمین برای دفن آشغال جلوگیری می نماید و این به این معنی هست که ۲۸ درصد صرفه جویی انرژی و ۵۸ درصد صرفه جویی در استفاده آب و آلودگی هوای کمتر هست.

**روزانه نزدیک به ۸۵۰۰ تن پسماند در شهر تهران تولید می گردد که از این میزان حدود ۶۵ درصد آشغال ها، آشغال های ترهستند. بنابراین ۳۵ درصد پسماندهای تولیدی در روز پسماندهای خشک می باشند.

*

**آمار دقیقی از میزان تفکیک از مبدا پسماندها در تهران در دسترس نیست ولی طبق برآوردها میتوان اعلام نمود تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران  کمتر از ۱۰ درصد هست.

انتهای پیام

به این مطلب امتیاز دهید:

آخرین اخبار

افتتاحیه نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانپنکس 1403 | گزارش تصویری

نهمین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی نوشت‌افزار و تجهیزات اداری و مهندسی کشور ایرانپنکس۱۴۰۳ و سومین نمایشگاه تخصصی اسباب‌بازی و صنایع وابسته‌ی ایرانتویکس ۱۴۰۳، با حمایت انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور، در محل دائمی مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب تهران در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر برگزار خواهد شد.

لینک کوتاه:
اشتراک گذاری در:
برچسب ها: