انجمن تولیدکنندگان نوشت افزار

بالا بردن سواد رسانه ای و اثرگذاری آن بر تقویت توسعه سیاسی در جامعه ایرانی

خلاصه

امروزه به منظور تحکیم و تقویت توسعه سیاسی جامعه ایرانی، آنچه در «سواد رسانه‌ای» مطرح می‌شود، تعلیم مهارت‌های لازم برای برقرار کردن رابطه ای متفکرانه و آگاهانه با رسانه‌ها و در عین حال، به وجود آمدن نگاهی دقیق، نقاد و تحلیلی به پیام‌های رسانه‌ای (نوشتاری، ملاقاتی و شنیداری) هست. به همین سبب، در پژوهش حاضر که با بهره‌گیری از رویکرد توصیفی ـ تحلیلی و وسیله کتابخانه‌ای به رشته تحریر در آمده هست این سوال کلیدی مطرح می‌شود که سواد رسانه‌ای چه طور می‌تواند در تحکیم و تقویت توسعه سیاسی در جامعه ایرانی تاثیرگذار باشد؟ نتیجه های حاصله با توجه به ارزیابی ویژگی‌های توسعه سیاسی از یک‌سو و مؤلفه‌‌های سواد رسانه‌ای از طرف دیگر نشان می‌دهد که یکی از لوازم تقویت روال توسعه سیاسی در جامعه ایرانی، بالا بردن سواد رسانه‌ای شهروندان هست تا رسانه‌ها بتوانند کارکردهای مطلوب خود را در این زمینه دنبال کردند و به بالا رفتن آگاهی شهروندان کمک کنند. علاوه بر این بالا بردن درک و سواد رسانه‌ای می‌تواند بر نقش رسانه‌ها تأثیرگذار باشد و تسریع و تقویت توسعه سیاسی را در جامعه ایرانی باعث گردد.

کلیدواژه ها: سواد رسانه‌ای؛ بصیرت رسانه‌ای؛ توسعه سیاسی؛ شهروند؛ جامعه ایرانی

نویسنده:

علی دارابی: دکترای علوم‌سیاسی، استادیار دانشگاه صداوسیما

   

به این مطلب امتیاز دهید:

آخرین اخبار

نشست دکتر مخبر با فعالان صنعت نوشت‌افزار ایرانی شهریور 1401

معاون اول محترم رئیس جمهور با بیان اینکه لذت‌بخش‌ترین صحنه‌های اولیه زندگی هر انسانی شروع سال جدید تحصیلی و تهیه اقلام مورد نیاز آن است،‌ گفت: نباید اجازه دهیم هیچ دانش آموز ایرانی به دلیل مسائل مالی قادر به تهیه نوشت‌افزار و کتب مورد نیاز خود نباشد.

لینک کوتاه:
اشتراک گذاری در:
برچسب ها:

خوش آمدید

بازدیدکننده گرامی

به سایت جدید انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور خوش آمدید. این سایت در حال تکمیل است با این حال، شما می‌توانید از بخش های مختلف سایت دیدن نمایید.

درصورت وجود هر گونه سوال از بخش تماس با ما با ما در ارتباط باشید.