بازار کاغذ؛ اوضاعی که سامان ندارد

گروه فرهنگ و هنر مشرق  – وضعیت کاغذ در این یک ماهه آنقدر خراب بوده که هیچ کسی برایش پاسخی ندارد.

در نهایت پس از زنگ زدن های بسیار، موفق می شوم با یکی از فروشندگان کاغذ گفت وگو کنم. وقتی از وضعیت فروش می پرسم اول می خندد و بعد می گوید: «خانم چه فروشی؟ اصلا کاسبی نداریم، همه چیز را تعطیل کرده ایم و نشسته ایم روند صعودی کاغذ را می نگریم.» » می گویم: «توانسته اید کاغذ هم بخرید؟» می گوید: «نه. ما کاغذ موردنیازمان را همیشه وارد می کنیم اما در این چند ماه اصلا قادر نبوده ایم کاغذی وارد کنیم. ارز ۴۲۰۰ تومان که اصلا وجود ندارد. شما فکر کنید ما بخواهیم با ارز آزاد کاغذ وارد کنیم. کاغذی که بخواهد با ارز آزاد وارد گردد، قیمتش مشخص هست که چقدر می گردد. ما توان نداریم آن کاغذ را بخریم. »

 کاغذ ۱۶۰هزار تومانی

»اوایل مردادماه، نرخ کاغذ به بیشترین حد خود رسید، نرخ هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی در بازار که تا قبل از این ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می رسید، به ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان افزایش یافته هست. علاوه بر این کاغذ گلاسه و مقوای پشت طوسی نیز با افزایش نرخ نسبی رو به رو بوده هست، زیادی از کارشناسان بازار کاغذ حباب ایجاد شده را متاثر از دیرکرد در ارسال محموله های خریداری شده به ایران دانسته اند اما این حبابی که همیشه از آن سخن می گویند موجب می گردد تا نرخ کتاب تا اندازه زیادی بالا برود.

 وقتی بیان می کنند این نرخ حقیقی نیست!

سیدحسن میرباقری، ریاست انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا اما معتقد هست که افزایش نرخ موخر در بازار کاغذ حقیقی نیست و حباب هست. او می گوید: «این افزایش نرخ به سبب تاخیری هست که در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش آمده هست، گمان می کنم به محض رسیدن کاغذهای خریداری شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی به ایران این افزایش نرخ از بین برود.»
»  میرباقری ضمن اظهار امیدواری نسبت به پایین آمدن نرخ کاغذ در بازار با ترخیص کالاهای وارد گردیده از گمرک اظهار کرد: «نوسانات بازار دلار خواه ناخواه تاثیر خود را روی بازار کاغذ نیز نشان می دهد.»

»میرباقری علاوه بر این گفته هست: «حجم قابل ملاحظه ای از کاغذهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری شده اند، هنوز وارد کشور نشده هست، به هر حال فردی که ارز را گرفته و برای طرف بیگانه حواله کرده هست، به هدف خود دست یافته اما هنوز مکررا نیامده هست. در نهایت باید مشخص گردد محموله ها کجاست؟ بانک ها برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی مدارک لازم را تألیف کرده اند. ورود این کالاها به بازار توان دارد آرامش نسبی را بازگرداند.»

 فروشندگان کاغذ در حال ورشکستگی

»اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کاغذ کجاست، سؤال بیشتر فروشندگان و واردت کنندگان کاغذ هست. محمدی که سالها است در خیابان ظهیرالاسلام کاغذ می فروشد در مورد رخدادهای موخر کاغذ می گوید: «دیگر به این باور دست یافته ایم که هیچ کس فکری به حال مردم نمی کند. از آن روزی که کاغذ گران گردید و اظهار کردند قطعا ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکننده ها می دهند هنوز منتظر هستیم که این ارز را به ما بدهند اما تاحالا چنین رخدادی نیفتاده هست. خیلی ها در همین خیابانی که به خیابان کاغذ سرشناس هست، درحال ورشکستگی می باشند و کسی به دادشان نمی رسد. شما فکر کنید که شب می خوابید و صبح بیدار می شوید و نرخ کاغذ ۱۰۰ هزار تومان زیادتر شده و روزانه ناامیدتر از روز قبل که هیچ کاری توان نداری انجام بدهی.»

می پرسم: الان که کاغذ بندی ۱۶۰ هزار تومان هست، فروشی هم دارید؟

اولا که همین ۱۶۰ هزارتومان هم اصلا برای فروشنده صرف نمی کند که بخواهد به فروش برساند. اما نکته دیگر این هست که کاغذ به روزنامه یا کتاب ذی ربط می گردد. اکنون از کاغذهایی که در صنعت استفاده می گردد بگذریم اما همان کاغذ تحریر و روزنامه برای تعدادی خاص هست، منظورم ناشران و روزنامه هاست. مردم الان برای نیازهای اولیه شان مشکل دارند چه برسد به کتاب و روزنامه. برای همین آن ناشر هم ترجیح می دهد در این وضعیت کاغذی نخرد. کاغذ که نخرد کتابی هم چاپ نمی توان. این بند ۱۶۰ هزار تومان قطعا تا ۲۰۰ هزار تومان هم خواهد رفت.»

»از طرفی دیگر محمود آموزگار، ریاست اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می گوید: «ما اطلاع داریم که تعدادی از ناشران، فعالیت شان را متوقف کرده اند و باید نسبت به نوسانات قیمتی در بازار کاغذ بسیار دلواپس باشیم.

»

 متخلفان بازار کاغذ شناسایی گردند

»غلامرضا شجاع، نماینده استفاده کنندگان کاغذ و عضو تیم تعیین نرخ کاغذ وزارت ارشاد نیز در مورد این رخدادهای می گوید: «تعزیرات در ازای افرادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای کاغذ گرفته اند و کاغذ وارد کرده اند اما آن را وارد  بازار نکرده اند مسئول هست و با مشارکت سازمان پشتیبانی از حقوق استفاده کننده و دفتر اقتصاد و بازرگانی وزارت صنعت و بخش خصوصی که استفاده کننده کاغذ هست،باید محموله ها را شناسایی و واردکنندگان را ملزم به فروش کند. ما از واردکنندگان اصیل می خواهیم جلوی این بی انضباطی را دریافت کنند، تا اشخاص غیرحرفه ای وسوسه ورود به بازار را نداشته باشند.»

»او علاوه بر این می گوید: «کارگروه تعیین نرخ کاغذ وزارت ارشاد مشکلات افرادی را که ثبت توصیه کردند و موفق به گرفتن ارز نشدند ارزیابی کرده و قرار شده وزارت صنعت های کارهای لازم را انجام بدهد و به بانک مرکزی هم پیشنهاد کند که برای تخصیص ارز تعجیل کند. متاسفانه بعضی تجار کاغذ گویی بوی کباب به مشام شان خورده هست، علی رغم گذشته پنج ماه از سال ثبت توصیه ۳۸۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر را تا انتهاء سال انجام داده اند، در حالی که کل احتیاج یک سال ما در حوزه تحریر و روزنامه به ۴۰۰ هزار تن هم نمی رسد.»

 کاغذ گران تر خواهد گردید؟

»این گفت وگو های غلامرضا شجاع ما را به آنجا می رساند که همیشه در وضعیت آشفته بازار تعدادی همیشه می باشند که به سود خودشان کار کنند و از آب گل آلود ماهی خودشان را دریافت کنند. فکر کنید که کل احتیاج ما به کاغذ تحریر و روزنامه در کل سال ۴۰۰ هزار تن هست اما بیشتر از آن ثبت توصیه شده هست. باید دید برای این وضعیت آشفته کاغذ که ناشران را برای چاپ کتاب دچار مشکل کرده هست دولت راهکاری دارد یا بند کاغذ تا ۲۰۰ هزار تومان هم خواهد رسید.

*فرهیختگان

preloader