نشست خبری حمایت از کالای ایرانی نوشت افزار

قاچاق قانونی بلای جان تولید نوشت افزار
تولیدکنندگان نوشت افزار از کم اظهاری گمرکی این اقلام گله دارند و آن را عامل وجود حجم بالای لوازم التحریر خارجی در کشور میدانند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی محمد اسفندیاری معاون مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت در برنامه تیتر امشب با اشاره به اینکه ظرفیت تولید در برخی لوازم التحریر بیش از نیاز است گفت: تولید مداد در کشور 830میلیون است که این میزان دوبرابر نیاز است و می تواند کل نیاز کشور را تامین کند.
وی افزود: در تولید دفتر مشق 126 واحد تولید دفتر مشق داریم و در این زمینه وارداتی صورت نمیگیرد و تمام نیاز از داخل تامین میشود.
وی ادامه داد: در دفتر مشق حتی صادرات هم داریم.
وی با اشاره به تولید 180 هزار تنی ظرفیت تولید کاغذ کپی در کشور گفت: در این قلم هم به راحتی میتوان نیاز داخل را تامین کرد.
اسفندیاری با اشاره به اینکه در یک مقطع متناسب با رشد جمعیت تولید ایجاد شد ولی نرخ جمعیت کاهش یافت گفت: کاهش تعداد دانش آموزان یکی از دلایل خالی بودن ظرفیت های تولید در کشور است.
وی افزود: از طرفی الگوی مصرف مداد تغییر کرده است و به دلیل مصرف مداد نوکی،مصرف مداد محدود شده است.
این مقام مسئول با اشاره به ضرورت تغییر تعرفه های وارداتی گفت: در یکی دوسال اخیر،قیمت مداد به قیمت واقعی نزدیک شده و توان تولید افزایش یافته است.
وی افزود: چوب مداد در کشور وجود ندارد وتولید مداد به واردات وابسته است.
وی گفت: از بانک مرکزی درخواست کردیم کالاهایی که به واردات مواد اولیه نیازمند هستند در لیست گروه یک قرار گیرند تا تامین ارز و اعتبار واردات آنها تسهیل شود.
وی با اشاره به اقدامتی که برای حمایت از تولید داخل درحال اجراست افزود: برخی کالاها مثل دفتر مشق،دفترحسابداری و کاغذ کپی در لیست ممنوعیت واردات کالا قرار میگیرند.

اسفندیاری با اشاره به اینکه اگر قرار است کالایی در لیست ممنوعیت واردات قرار گیرد باید نمونه داخلی آن در کشور به میزان لازم تولید شود گفت: برای این قبیل کالاها باید مواد اولیه به موقع گشایش اعتبار و وارد شود.
وی با اشاره به وجود کم اظهاری در واردات قانونی لوازم التحریر گفت: باید زمینه تخلف را از بین برد که یکی از راههای آن یکسان شدن تعرفه اقلام مشابه است.
معاون مدیرکل صنایع غیرفلزی وزارت صنعت افزود: تعداد کالاهای لوازم التحریر 8هزار ردیف تعرفه ای است و گمرک با مشکل مواجه میشود.
وی از تدوین استاندارد اجباری در این بخش خبر داد و گفت: به سازمان استاندارد پیشنهاد دادیم و قرار است ریز موارد مشمول را اعلام کنیم تا استانداردها تدوین شود.
وی به ضرورت ایجاد سامانه رهگیری برای نوشت افزار اشاره کرد و افزود: با همکاری ستاد قاچاق کالا و ارز در حال تدوین این سامانه هستیم تا لوازم التحریر را ازبدو ورود به کشور تا رسیدن به دست مصرف کننده رصد کنیم.
وی گفت: با این کار مشکلات این صنعت رفع میشود.
محمودرضا صنعتکار رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار دیگر مهمان این برنامه با اشاره به اینکه برخی اجناس داخلی توان رقابت با نمونه های اروپایی را دارند،گفت: به دلیل حمایت نکردن از تولید کننده و برخی مشکلات موجود بر سرراه تولید،با 30 درصد ظرفیت تولید میکنیم.
وی با اشاره به افزایش قیمت 100 درصدی برخی مواد اولیه در ماههای اخیر افزود: در کمترین موارد گرانی هم 60 درصد افزایش قیمت شاهد هستیم.
وی با اشاره به اینکه در تولید مداد،خودکار و پاک کن تنها از 30 درصد ظرفیت تولیدکننده ها استفاده میشود گفت: فرهنگ سازی و اطلاع رسانی نکردن باعث شده است مردم نسبت به تولید داخلی شناخت نداشته باشند و به سراغ آن نیایند.
صنعتکار با اشاره به ضرورت تبلیغ تولید داخلی گفت: در سالهای اخیر صداو سیما در این باره کارهایی انجام داده است اما هنوز کافی نیست.
وی افزود: در دوسال اخیر به تولیدکننده اجازه تبلیغ رایگان در رسانه ملی داده شده و روی بحث قاچاق هم کارهایی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در همان کالاهایی که ظرفیت خالی تولید داریم واردات هم صورت میگیرد گفت: ممنوعیت واردات ضد تولید است، باید رقابت باشد اما واردات هدفمند صورت گیردو ساماندهی شود.
این نماینده تولیدکنندگان با اشاره به اینکه قاچاق به معنی عرف آن و از مرزهای کشور در صنعت نوشت افزار صورت نمیگیرد افزود: قاچاق این بخش با کم اظهاری در گمرک انجام میشود،زیرا قانون ضعف دارد و گمرک تعرفه ها را به درستی تفکیک نمیکند.
وی با اشاره به نبود هماهنگی بین دستگاهها گفت: دست وزارت صنعت در برخی موارد بسته است و بانک مرکزی هم باید با تولید کننده همراهی و ارز آن را تامین کند.
وی ادامه داد: هیچ تولیدکننده نوشت افزاری ارز دریافت نکرده و کالاها در گمرک مانده است.
وی با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر خرید کالای ایرانی برای ادارات گفت: این مصوبه رعایت نمیشود و گاهی کالای خارجی را به جای تولید داخل فاکتور میکنند.
وی بی کیفیتی تولیدات داخل را ناشی از نبود کنترل و نظارت خواندو افزود: سازمان ملی استاندارد باید استانداردهای لازم برای کنترل کیفی را تدوین کند و نظارت صورت گیرد.
تویسرکانی تولیدکننده نوشت افزار هم در این برنامه درباره مشکلات پیش روی تولیدکنندگان این محصولات گفت: یکی از مهمترین مشکلات بانک ها هستند زیرا تولید کننده وقتی برای تامین مواد اولیه به مشکل برمی خورد به سراغ بانک می رود، اما بانکها با بهره 18 درصد مشکل را تشدید می کنند.
وی افزود: ما برای جلوگیری از بروز این مشکلات کمتر به سراغ بانکها می رویم اما به نتیجه نمیرسیم ومجبور هستیم تولید را کاهش دهیم.
وی با اشاره به مشکلات در تامین مواد اولیه گفت: در سالهای گذشته برای واردات مواد اولیه ردیف ارزی باز میکردیم و تولید کننده خارجی 30 درصد از مبلغ را قبل از تحویل و مابقی را بعد از تحویل کالا دریافت می کرد اما امروزه تمام هزینه را از ابتدا دریافت می کند و بار پس از یک ماه به دست تولیدکننده داخلی می رسد.
وی افزود: بسیاری از تولیدکنندگان با مشکل ترخیص در گمرک مواجه هستند.

تویسرکانی با اشاره به اینکه تعداد دانش آموزان کشور نسبت به سالهای گذشته کاهش داشته است گفت: امروزه 14 میلیون دانش آموز داریم و در داخل با 60 درصد ظرفیت تولید می توانیم بطور کامل نیاز کشور را تامین کنیم و با 100 درصد تولید می توانیم تا 40 درصد صادرات داشته باشیم.
این تولید کننده با انتقاد به ساز و کار قیمت گذاری اداره گمرک گفت: گمرک با وجود تفاوت کیفیت در تولیدات، تمام محصولات را در یک ردیف کالایی قرار می دهد و با پایین ترین سطح کیفیت قیمت گذاری می کند.
وی در رابطه با پایین بودن کیفیت برخی محصولات داخلی گفت: در کشور استاندارد اجباری برای تولیدات داخلی نداریم،تولید کننده وقتی قدرت رقابت با تولیدات چینی را ندارد برای کاهش قیمت از کیفیت کالا کم می کند و مصرف کننده این بی کیفیتی را به تمام محصولات داخلی تعمیم می دهد.

preloader